Provitamíny, multivitamíny a minerály

Provitamíny

Betakarotén: Betakarotén v našom tele funguje ako antioxidant. Pri jeho nedostatku sa zvyšuje riziko rakoviny a klesá celková obranyschopnosť organizmu. Ak nie je telu dodávaný ani vitamín A, nie je z čoho tento vitamín vyrábať, a to so sebou nesie významné zdravotné riziká. Pri predávkovaní betakaroténom (na rozdiel od vitamínu A) nehrozia žiadne vážnejšie zdravotné problémy.

Minerály a stopové  prvky

Minerály sú pre život nenahraditeľné. Prakticky všetky tekutiny, ktoré organizmus stráca(vo forme potu, moču alebo stolice), obsahujú aj dôležité minerály. Pri zvýšených stratách tekutín je nevyhnutné dodať nielen zvýšenú potrebu vody, ale aj minerálov. K tým najdôležitejším v našom tele radíme:

Vápnik – je základom zdravých zubov a kostí, je nenahraditeľný pre funkciu buniek, svalové sťahy, prenos nervových impulzov a zrážanie krvi,  pomáha v prevencii postupujúceho úbytku kostnej hmoty a osteoporózy, podporuje činnosť srdcového svalu a ostatných svalov, nervové vzruchy a krvnú zrážanlivosť, je regulátorom výmeny  horčíka a draslíka, znižuje priepustnosť biologických membrán, znižuje krvný tlak, zmierňuje poruchy trávenia a pôsobí proti rakovine hrubého čreva.

Nedostatok vápnika môže spôsobovať bolesti kĺbov, lámavosť nechtov, vznik ekzémov, búšenie srdca, vysoký tlak, nespavosť, svalové kŕče, nervozitu, necitlivosť horných a dolných končatín, bielu pleť, reumatické zápaly kĺbov, krivicu, kazenie zubov, strácanie pamäti, depresie. Nedostatkom môžu trpieť ľudia so sedavým zamestnaním, ľudia s vysokou konzumáciou mäsa a nízkou konzumáciou zeleniny.

Dôležitý pritom nie je len dostatok samotného vápnika, ale i vitamínu D, ktorý pomáha pri ukladaní vápnika do kostnej hmoty. Nedostatok niektorého z týchto faktorov je príčinou krivice (rachitídy). Starším ľuďom ubúda vápnik z kostnej hmoty, čo sa prejavuje ako tzv. osteoporóza (rednutie kostí). Kosti sú krehké, ľahko sa lámu a zlomeniny sa naopak ťažko a veľmi zdĺhavo hoja.

Užívanie vápnikových doplnkov môže narušiť vstrebávanie iných minerálov – zinkuželeza a horčíka. Vysoké dávky môžu tiež viesť k tvorbe obličkových kameňov, vápenateniu mäkkých tkanív (srdca, ciev, pankreasu).  

Železo je jeden z nevyhnutných prvkov v našom organizme . K tvorbe hemoglobínu je okrem železa potrebný aj vitamín Cmeďkobaltvitamíny B2B6B9 a B12. Ak sú zásoby železa v organizme dostatočné, podporujú jeho životaschopnosť a funkciu imunitného systému. Železo pôsobí ako aktivátor dýchacích enzýmov (cytochrómov), zabezpečuje prenášanie kyslíka (hemoglobín), zásobuje svaly kyslíkom (myoglobín), je nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek, lieči chudokrvnosť z nedostatku železa, je potrebné v tehotenstve pre vývin plodu a tiež u detí v dobe rastu.

Nedostatok železa sa môže prejaviť znížením počtu červených krviniek a obsahu hemoglobínu v nich, anémiou z nedostatku železa, slabosťou, únavou, bledosťou, bolesťami hlavy, búšením srdca, nižšiou odolnosťou voči infekciám.

Fluór je súčasťou kostí, zubov, štítnej žľazy a mozgu. Dostatočný príjem fluóru chráni organizmus pred výskytom osteoporózy. Fluór sa ukladá v kostiach a spôsobuje ich krehkosť a morfologické zmeny. Kladne pôsobí na činnosť nervovej sústavy, pečene a endokrinnej žľazy, podieľa sa na metabolizme glukózy, syntéze mastných kyselín a cholesterolu, pomáha udržiavať telesnú hmotnosť a krvný tlak, zvyšuje pôsobenie inzulínu a pôsobí preventívne proti vzniku cukrovky

Horčík  je najdôležitejším vnútrobunkovým minerálom a je nenahraditeľný pre množstvo telesných funkcií, vrátane prenosu nervových impulzov, tvorby zubov a kostí a svalových sťahov. Je tiež dôležitý pre naše nervy, transportuje cukor do buniek a asistuje pri jeho premene na energiu. Podporuje aj účinok inzulínu. Vďaka nemu sa zlepšuje využitie kyslíka v bunkách. Bez horčíka nefunguje správne ani trávenie. Pomáha pri vstrebávaní vápnika, jeden bez druhého v tele nemôžu správne fungovať. Tiež pomáha udržať naše zuby zdravé, pretože chráni zubnú sklovinu a zvyšuje odolnosť voči zubným kazom. Zlepšuje aj pamäť a úsudok. Upravuje krvný tlak a pomáha zlepšovať srdečnú činnosť. S lecitínom a vitamínom B6 upravuje cholesterol, reguluje funkciu štítnej žľazy, u mužov sa podieľa na správnom fungovaní prostaty a alergikom pomáha pri precitlivenosti na alergény.

Nedostatok horčíka sa prejavuje zhoršením priebehu každého ochorenia, horčík je totiž prítomný vo väčšine biochemických reakcií v tele. Veľkou konzumáciou živočíšnych bielkovín a tukov ochudobňujeme naše telo o horčík. Taktiež častým užívaním liekov, antibiotík, antikoncepčnými tabletkami, ale aj konzumáciou chemických prísad v jedle, alkoholom. Nedostatok horčíku možno bežne pozorovať u osôb pod stresom, a u osôb ktoré konzumujú mnoho sladkostí a bielej múky.

Chróm. Trojmocný chróm tvorí súčasť tzv. glukózového tolerančného faktora. Tento faktor sa viaže z inzulínom a zvyšuje jeho účinnosť. Chróm sa preto podieľa na znižovaní cukru v krvi a jeho využití v bunkách, pomáha v tele udržiavať normálnu hladinu glukózy, pracuje s inzulínom v metabolizme glukózy, môže znižovať hladinu celkového cholesterolu, škodlivého LDL cholesterolu a triglyceridov, je nevyhnutný pre štiepenie bielkovín, tukov, a sacharidov.  Jeho  nedostatok spôsobuje nesprávne využívanie glukózy, teda aj možný vznik cukrovky, znížený metabolizmus aminokyselín, zvýšenú hladinu triglyceridov a cholesterolu, čím dochádza k usadzovaniu tukov v aorte.

Kremík je považovaný za veľmi dôležitý stopový prvok, ktorý však býva často nedostatkovým. Kremík zabezpečuje elasticitu ciev a kože. Ako súčasť kostí a chrupaviek priaznivo ovplyvňuje ich vývoj. Napomáha prijímaniu vápnika, rastu vlasov, nechtov a priaznivo ovplyvňuje metabolizmus tukov. Kremík má aj protisklerotické účinky.

Selén je nepostrádateľný pre telo ako antioxidant (chemická látka, ktorej prítomnosť v tele brzdí proces starnutia). Bez selénu by ľudský organizmus nerástol a nerozmnožoval sa, pečeň by neplnila svoju funkciu a netvorili by sa ani dôležité hormóny.  Spolu s vitamínom E bráni vzniku rakoviny, ktorú spôsobujú peroxidy a superoxidy vodíka. A tiež spolu s vitamínom E minimalizuje účinky olova a kadmia. Podporuje liečbu chorôb ako skleróza multiplex, obehové choroby, svalová distrofia, (porucha vo výžive), reuma a pri sexuálnej impotencií orgánového pôvodu.,  spolupracuje s vitamínom E na ochrane buniek, tukov a vitamínov, je účinný v boji proti vírusovým infekciám, zmierňuje priebeh oparu a pásového oparu, je to dôležitý antioxidant – spomaľuje rast novotvarov, podporuje tvorbu antiteliesok, je  nevyhnutný pre srdce a krvný obeh, spolu s vitamínom E pomáha v prevencii rakoviny a srdcových ochorení, mozgových príhod, spolu s vitamínom E a horčíkom lieči angínu pectoris.  Jeho nedostatok môže v tele zapríčiniť poškodenie kostných svalov a svalu srdca. Človek je náchylnejší ku chorobám, rýchlejšie starne a znižuje sa pohlavná potencia.

Zinok potrebuje každá bunka v tele. Je koncentrovaný v svaloch, kostiach, koži, obličkách, podžalúdkovej žľaze, očiach a u mužov v prostate.  Aktivizuje vyše 100 enzýmov trávenia a metabolizmu, aktivuje vitamín A (bez zinku sa vitamín A neuvoľní z pečene),  reguluje pH,  podporuje imunitný systém,  pomáha v prevencii nachladnutia, chrípky, a iných infekcií,  pomáha v liečení mnohých chronických chorôb, od reumatickej artritídy, zníženej činnosti štítnej žľazy až po chronickú únavu a osteoporózu,  urýchľuje liečenie rán, vredov, zranení, pooperačných rán a jaziev,  pomáha liečiť anémiu, upravuje hladinu inzulínu, ukľudňuje kožné problémy a tráviace ťažkosti, je  nevyhnutný pre normálny vývoj pohlavných orgánov, môže zlepšovať plodnosť, udržovať zdravé vlasy a nechty, je dôležitý pre formovanie kostí,  spolu s meďou a so znížením jódu zvyšuje psychické schopnosti.  Jeho nedostatok spôsobuje horšie hojenie rán, vyššiu náchylnosť k nachladnutiu, stratu čuchu a chuti, kožné problémy (akné, ekzém, psoriáza), poruchytolerancie cukru v krvi, poruchy v činnosti pečene, zlé videnie za šera, nedostatočná funkcia pohlavných orgánov, zníženie množstva spermíí, pri veľkom nedostatku spôsobuje zaostávanie fyzického a duševného vývoja

Multivitamíny

Multivitamíny obsahujú kombináciu vitamínov rozpustných vo vode a v tukoch so základnými minerálmi a stopovými prvkami. Kombinované prípravky majú výhodu v komplexnej dodávke potrebných vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Prípravky pre dospelých bývajú veľmi často obohatené látkami ako napr. ženšen, ginko, antioxidanty a pod. Vyhľadávame ich v čase duševnej nepohody, strese, vyčerpanosti, športe, tehotenstve.

HORE